Ogólna koniunktura gospodarcza, niskie oprocentowanie lokat oraz rozwój oferty deweloperów skłania coraz więcej osób do lokowania swojego kapitału w nieruchomości. Jeśli rozważasz zakup mieszkania inwestycyjnego z myślą o dalszym wynajmie, przeczytaj tych kilka cennych porad!

Dlaczego warto zainwestować w mieszkanie?

Zwolennicy takiej metody zarabiania podkreślają, że nie wymaga ona ciągłej obserwacji, jak rynki walutowe, nie ulega wahaniom, jak indeksy giełdowe i daje się przewidzieć o wiele skuteczniej, niż kryptowaluty. Tanie kredyty hipoteczne, wysokie zapotrzebowanie Polaków na przestrzeń mieszkalną oraz coraz bardziej zróżnicowana oferta mieszkań deweloperskich to czynniki, które przekonują wielu.

Mieszkanie inwestycyjne a koszty

Osoby kupujące mieszkanie inwestycyjne na kredyt nie powinny jednak oczekiwać, że czynsz z wynajmu pokrywać będzie ratę hipoteki. Może się bowiem okazać, że przez takie posunięcie szybko zaczniemy tracić. Za optymalną stopę zwrotu przyjmuje się 5% rocznie. Pamiętajmy, że nakłady finansowe potrzebne do nabycia i utrzymania mieszkania to nie tylko rata hipoteki, ale też m.in. zaliczki na media, rezerwy na remonty i bieżące naprawy, ubezpieczenie czy podatki od nieruchomości i od wynajmu.

Optymalizacja podatkowa to w przypadku wynajmu kwestia kluczowa. Za najważniejszy składnik kosztów uzyskania przychodu, obok kosztów finansowych, należy zaliczyć amortyzację. Jeśli wynajmowany przez nas lokal był wcześniej używany przez minimum 60 miesięcy lub przed wprowadzeniem do ewidencji został ulepszony, a wydatki poniesione w tym celu stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej (czyli ceny jej nabycia wraz z kosztami związanymi z zakupem), zastosować można stawkę amortyzacji indywidualnej.

Maksymalna stawka amortyzacji indywidualnej wynosi 10%, co pozwala obniżać podstawę opodatkowania przez jedynie 10 lat. Okres ten można wydłużyć. Wyboru stawki warto dokonać tak, aby średnie przychody z najmu zrównywały się ze średnimi kosztami uzyskania przychodów. Może się bowiem okazać, że stawka na niższym poziomie, przy uwzględnieniu innych kosztów związanych z nieruchomością, pozwoli legalnie wynajmować mieszkanie inwestycyjne bez odprowadzania podatku przez okres powyżej 10 lat.